arama
takipçi satın al

Astronomi, Evrenin Yıldızları.

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • Beğen
    Loading...

Astronomi İle İlgilenmek

Eğer Astronomi ile ilgileniyorsanız ve evrenin gizemli bir o kadar da süreklilik yapısını anlamaya çalışmak istiyorsanız önceliklerinizin olması ve bunları belirlemeniz gerekmektedir.  Astronomi hakkında çok ciddi bilgilere sahip olmak isteyenler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda sizlere bu hobi hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Hobi olarak uzay ve astronomiyi takip etmek etrafınızda ki insanlar tarafından ilginç ve bir o kadar da havalı karşılanacaktır. Bu büyük ilgiye ve getirdiği “reytinge” rağmen, özellikle ABD kanalları National Geographic gibi bol ve muhteşem efektlerle süslenmiş bu tür konular hakkında belgesel yayınlıyor (ancak genellikle hiçbir şey açıklamıyor).

Sosyal medyada, bolca çıkan haberler, televizyon programları vb. sık sık basında anlatılmış olan böyle “ağır fizik bilgisi ” gerektiren konular hakkında yapılan yorumları derlediğimizde astronominin hayatımızda ki önemini anlamak pek de zor olmuyor. Söylediğimiz gibi, konunun derecesi büyük; çünkü insanlar gizemli ve düşünmesi zor olan bir hobidir ve insanları merak içerisinde bırakabiliyor.

Evreni anlamak istiyorsanız, her şeyden önce, evreni “evren” yapan en önemli nesnelere, “yıldızlara” öncelik vermeniz gerekir. Yıldızların doğuşu, yaşam süreçleri, yaşadıkları evreler, Boyutlar, türler ve tabii ki ölümler; her şeyden önce, araştırmanız ve öğrenmeniz gereken en önemli konular.

Yıldızlar, yıldızların özellikleri, yıldız fiziği gibi konular astronominin temelleridir ve evrenle ilgili hemen hemen her şeye katılırlar. Çok basit bir şekilde; yıldız evrimini ayrıntılı olarak bilmiyorsanız, kara delikler hakkında hiçbir şekilde anlayamazsınız. Ya da çevremizde maalesef yıldızları anladığını düşünerek konuşan böyle insanlarla dolu olduğunu ve bizlere yanlış bilgi verdiğini anlayabilirsiniz.

Yıldızlara aşina değilseniz, evrenin diğer ” gizemli” yönlerini anlamak çok, çok zordur. Evet, belki de biraz “sıkıcı” bir öğrenme süreci gerektirir, bir yıldızın nasıl doğduğunu, nasıl parladığını, nasıl bir araya geldiğini ve kümeler, galaksiler oluşturduğunu, ancak bunu bilmeden, ne karanlık madde, kara delikler veya evrendeki akıllı yaşam olasılığı hakkında sağlıklı bir çıkarım yapamazsınız. . Yaptın; sadece İzlediğiniz bir film hakkında konuşmanın ötesine geçemez.

Kozmik Girdaptaki yıldızlar hakkında sık sık yazmamızın nedeni budur. Bununla birlikte, kara delik, karanlık enerji vb. hakkında yazmak bizim için çok daha kolaydır. Bununla birlikte, bunu yaparsak, insanlara evren ve mekan hakkında bilgi vermek için kendimize verdiğimiz sözü tutmayacağız.

Evreni gerçekten anlamak istiyorsanız, Astronomi bilimi sizin için önemliyse, önceliklerinizi belirleyin; yıldızlara daha fazla ilgi gösterin.

Bir önceki yazımız olan Fotoğrafçılık - 3 2 1 Çekiyorum ! başlıklı makalemizde canon, foto ve fotoğrafçılık hakkında bilgiler verilmektedir.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ