arama
takipçi satın al

Batum – Karadeniz’in Las Vegas’ı

Batum - Karadeniz’in Las Vegas’ı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ecu san
  • Beğen
    Loading...

Batum, Karadeniz’in hemen kıyısında kurulu bulunan, yemyeşil doğal örtüsü ve masmavi denizinin yanı sıra, pek çok tarihi ve kültürel zenginliği ile de dikkat çekmektedir. Gürcistan sınırları içerisinde yer alan şehir aynı zamanda Acara Özerk Cumhuriyeti’nin de yönetim merkezi konumundadır.

Bir liman kenti Batum, her yıl çok sayıda yolcu gemisinin ziyaretine uğradığı için parlak bir turizm merkezi olarak görülmektedir. Karadeniz’in Las Vegas’ı olarak bilinir. Şehir özellikle de son yıllarda hızlı bir şekilde büyümeyi sürdürürken, eski yapılar korunmakta ve yeni modern gökdelenler ile yan yana değişik bir şehir atmosferi oluşturulmaktadır.

Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Batum’a seyahat etmek için vize ya da pasaport aranmamakta. Sadece T.C. kimlik numarasının olduğu kimlikler ile şehre giriş yapılabilmektedir. Batum’a gitmek için TAV tarafından inşa edilen hava limanını kullanabileceğiniz gibi, Artvin üzerinden karayolu ile ulaşım imkânı da bulunmaktadır.

Türk Hava Yolları, Batum’a direkt seferler düzenlerken, her gün Trabzon üzerinden otobüs seferleri de bulunmaktadır. Batum otelleri genelde kıyı şeridinde yer alırken, aynı zamanda ekonomik fiyatlara sahip şehir merkezinde yer alan otellerde bulunmaktadır.

Batum Gezilecek Yerler

Batum’da gezilecek yerler son derece zengindir. Palmiyelerin yolun her iki yanını da süslediği ve çeşitli heykellere ev sahipliği yapan Batum Bulvarı, Avrupa şehirlerinde yer alan meydanları aratmayacak güzelliğe sahip Piazza Meydanı, opera binalarının yer aldığı ve aynı zamanda Poseidon heykeli ile süslenen Tiyatro Meydanı, şehrin ana meydanı olan Avrupa Meydanı, Batum Limanı ve Astronomik Saat görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Ayrıca, saat 19 ile 20 arası, çeşmelerinden ünlü Gürcü içkilerinin aktığı Chacha Tower, Aşk Heykeli, Alfabe Kulesi ve Batum Fener Kulesi de güzelliği ile görülmesi değer yerlerdir.

Bir önceki yazımız olan İbiza - Hayalleri Süsleyen Tatil Adası başlıklı makalemizde Ada, Gezi ve İbiza hakkında bilgiler verilmektedir.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ