arama
takipçi satın al

Çakraları Açalım , Yogaya Başlayalım.

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hüseyin Altınbaş Hüseyin Altınbaş
  • Beğen
    Loading...

YOGA NEDİR?

Yoga, Hindistan’da meydana gelen fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir uygulamadır. Yoga pozlar ve meditasyon yoluyla zihin ve ruhun barış elde etmeye çalışır. Fiziksel olarak uygulansa da, faydaları zihinsel ve ruhsal etki gösterir. Yani yoga zihin ve beden ile gidecek bir yolculuktur. Yoga için “yolculuk” benzetmesi yapılır, çünkü yoga öğretiminde öğrenciler aşağıdaki 8 aşamadan geçer:

Yama: retreat olarak da bilinen sekiz adımlı yoga yolculuğunun ilk adımı, zarar vermemek, doğruluk, çalmak, benlik saygısını kontrol etmek gibi evrensel ahlaki disiplinlerden oluşur.

Niyama: ikinci adım, Niyama, kişisel disiplini ifade eder. Gözlem olarak da bilinen Niyama, saf, minnettar, okuma ve hatırlama gibi disiplinleri içerir.

Asana: yoga duruşu veya yoga pozu anlamına gelen Asana, üçüncü adımı oluşturur.

Pranayama: dördüncü adım nefes almakla ilgilidir. Nefes yoga bir yaşam enerjisi olarak kabul edilir. Pranayama adımı nefes farkındalığı, yani yaşam enerjisi içerir.

Pratyahara: izolasyon olarak da bilinen beşinci yoga adımı, Pratyahara duyguları veya duyu organlarını geri çekmek anlamına gelir.

Dharana: bu adım konsantrasyon ve odaklanma ile ilişkilidir.

Dhyana: yoga yolculuğun yedinci adım, Dhyana da meditasyon denir.

Samadhi: son adım, aydınlanma adımı, Samadhi denir. Özgürlük olarak da bilinen bu adımda, meditasyonun amacı bilinci birleştirmeyi amaçlamaktadır.

EVDE YOGA YAPMAK İÇİN NEYE İHTİYACINIZ VAR

Yoga Mat

Eğit Yogaici Yoga Videoları

Evde yoga yaparken bunlara dikkat edin!

1-Her egzersizde rutin yoga ve yeni pozisyonlar için bol miktarda yoga DVD’leri alın.

2-evinizde yoga yapabileceğiniz uygun yeri bulun. Matınızı yerleştirebileceğiniz açık ve sessiz bir alan ayarlayın. Bunu parke üzerinde yapmalısınız, ancak eviniz halı kaplı ise, mümkün olduğunca en zor zemini bulun. Yumuşak zeminler yaralanmaları davet ediyor.

3-evde kimse veya sizi rahatsız edecek kimse olmadığında seçin. Yoga için zaman bulmak en büyük zorluktur, bu yüzden insanlar evde yogayı tercih eder. Rahatsız edilmeyeceğiniz veya bölünmeyeceğiniz en uygun zamanı seçtiğinizden emin olun.

4-yoga alanınızı ayarlayın. Sen ışık mumlar veya loş ışıkları yakalamak için yoga ambiyans. Yoga mat üzerinde yalan ve egzersiz sırasında kullanabileceğiniz tüm malzemeler var.

5-yoga mat yanında bir şişe su ve havlu var. Pozisyonlar arasında ve terlediğinizde küçük molalar için gitmeyin.

6-düzenli bir yoga pratiği rutini izleyin. Yoga derslerinin çoğu, güç yoğun hareketlere geçmeden önce germe ile başlar. Her pozisyon ters bir pozisyonda devam eder. Bunun nedeni pozisyonlar arasında vücut dengesini korumaktır. Ev egzersizlerinizde bu sıraya girdiğinizden emin olun. 7-bu egzersizleri günlük rutine koyun ve kendiniz için bir program belirleyin. Haftada bir kez uzun bir seansınız varsa, günlük 15 dakikalık Yoga tamamlayıcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yabancı kalma ! Yabancı Dil Öğren. başlıklı makalemizde çince, hobi ve ingilizce hakkında bilgiler verilmektedir.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ