arama
takipçi satın al

Hobi Edinmek Neden Önemli ?

wamph.net Hobi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin admin
 • Beğen
  Loading...

Hobiler Neden Önemli?

Sevdiğimiz hobilere sahip olmak bizi mutlu eder ve hayatımızı zenginleştirir. Boş zamanlarımızda bize eğlenceli bir şeyler sunar ve bize yeni beceriler öğrenme fırsatı verir. Bugün çok farklı seçeneklere sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Aslında, hobilere ve ilgi alanlarına ayrılmış web sitelerinin tamamı vardır.

Yeni bir hobi geliştirmenin en iyi yolu yeni bir şey denemektir.  Ama gerçekten keyif aldığımız ve tutkulu olduğumuz bir hobi bulduğumuzda, bağlanırız. Hayatımızın bir parçası oluyor ve bizi çok kişisel bir şekilde büyülüyor.

Hepimizin en az bir hobiye sahip olmasının birçok nedeni var, ancak ana avantajları şunlardır:

 1. Seni daha ilginç kılıyor. Hobileri olan kişilerin başkalarıyla paylaşabilecekleri deneyimleri ve hikayeleri vardır. Ayrıca, aynı konularla ilgisi olan herkese öğretebilecekleri uzmanlık bilgisine de sahiptirler.
 2. Hoşunuza giden bir şeyle meşgul olmanızı sağlayarak stresi hafifletmeye yardımcı olur. Hobiler, zihninizi günlük yaşamın stresinden kaldırmanın bir yolunu sunar. İş, ev işleri veya diğer sorumluluklarla ilgili olmayan aktivitelerde rahatlamanıza ve zevk almanıza izin verir.
 3. Hobiler daha sabırlı olmanıza yardımcı olur. Yeni bir hobi geliştirmek için, sizin için yepyeni bir şey yapmayı öğrenmelisiniz. Oranlar bir öğrenme eğrisi olacak ve becerilerinizi geliştirmek için sabırlı olmanız gerekecek.
 4. Bir hobiye sahip olmak sosyal hayatınıza yardımcı olabilir ve başkalarıyla bir bağ kurabilir. Hobi, diğer insanlarla sıkça keyif alabileceğiniz bir şeydir. 
 5. Güveninizi ve benlik saygınızı artırır. Muhtemelen, bir aktiviteden gerçekten hoşlanıyorsanız, genellikle oldukça iyi olursunuz. Mükemmel olabileceğiniz herhangi bir etkinlik, güveninizi arttırmanız ve başarılarınızla gurur duymanız için bir fırsattır.
 6. Hobiler can sıkıntısını azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kendinizi zamanınızı dolduracak hiçbir şey bulamadığınızda size bir şeyler verir. Ayrıca sizi dört gözle bekleyebileceğiniz ve heyecanlanabileceğiniz bir etkinlik de sunarlar.
 7. Yeni beceriler geliştirmenize yardımcı olur. Gerçekten zaman ayırdığınız bir hobi, yeni beceriler geliştirmenize yol açacaktır. Hobinize daha fazla zaman harcadıkça daha da iyi hale geleceksiniz.
 8. Bilginizi arttırır. Yeni beceriler geliştirmenin yanı sıra, hobinizin gelişimi ile yeni bilgiler de kazanacaksınız.
 9. Hayatınızı zenginleştirir ve size olaylara farklı bir bakış açısı kazandırır. Ne tür bir hobi seçerseniz seçin, kesinlikle yeni fikirlere maruz kalacaksınız. Hobiler, yeni fikirlere ve hayata bakmak için yeni yollara maruz kalmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde büyümenize yardımcı olur.
 10. Size meydan okuyor. Yeni bir hobi seçtiğinizde, yeni ve zorlu aktivitelere katılacaksınız. Eğer hobinizi zorlayıcı bulamazsanız, o zaman çekici bulmazsınız ve daha az zevkli olacaktır. Bu, daha iyi bir hobi bulmanız gerektiği anlamına gelir.
 11. Kötü alışkanlıkların ve zaman kaybının önlenmesine yardımcı olur. “Boş ellerin şeytanın atölyesi” olduğunu söyleyen eski bir söz vardır. Boş zamanınızı doldurmak için iyi hobileriniz varsa, o zamanları boşa harcanan veya olumsuz aktivitelere harcamak daha az olasıdır.

Hobilerimin ne olduğunu merak ediyorsanız: Yıllar boyunca sayısız hobim ve ilgi alanım oldu, ancak şu anda tutkulu olduğum 5 tane var. Hayatımı olumlu bir şekilde değiştirdiler ve bana büyük bir sevinç sağladılar.

Bir önceki yazımız olan Astronomi, Evrenin Yıldızları. başlıklı makalemizde astronomi, hobi ve ufo hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Hobi Çeşitleri | Evdeki Zamanınızı Değerlendirmenizi Sağlayacak Hobiler
  7 ay önce

  […] tasarım fikrini el işinize dökerek eşi benzeri bulunmayan takılar oluşturabilirsiniz. Bir hobi olarak başlayacağınız bu uğraş belki de size para kazandırabilecek bir iş halini alabilir. […]

  5
  yorum beğen
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ