arama
takipçi satın al

Örgü Ör | Beynini ZindeTut.

Örgü örmek sadece kadınlara özgü birşey değil !
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin admin
 • Beğen
  Loading...

Örgü Örme

Örgü, ellerde hareketliliğin iyileştirilmesinde çok etkilidir. Ayrıca, örgü üzerine konsantre olduğunuzda, her şeyi unutur ve sakinleşirsiniz. Bu depresyonu gidermede yardımcı olur. Örgü örmek çok popüler bir eğlencedir. Bazıları yaşlı kadınlar için bir hobi olarak görse de, bugün zihni uyarmak için her yaştan insan tarafından yapılır. Bunu bilmeyebilirsiniz, ancak örgü, bilişsel işlevleri güçlendirmek ve genel sağlığı iyileştirmek için de yararlıdır. Hepsinden iyisi, uzaktan karmaşık görünse de, başlamak kolaydır ve yaşınızdan bağımsız olarak herkesin yapabileceği bir şey. Neden örgü yapmaya başlamak istiyorsun? Aşağıda listeleyeceğimiz örnekleri kaçırmayın.

1. Beyninizi Korur

Erken yaşlardan itibaren örülen veya bunun gibi başka aktiviteler yapan insanlar, beyinlerini bu şekilde kullanmayanlara göre daha sonraki yıllarda bilişsel bozulma riski daha düşüktür.

2. Görme yeteneğini geliştirir

Göz sağlığınızı güçlendirmek için çok fazla egzersiz yapan bir kişiyseniz, örgünün de basit ve eğlenceli bir yol olduğunu bilmek yararlıdır. Örgü yaparken gözlerinizin hareketleri vizyonunuzu iyileştirmeye ve gözlerinizi doğal olarak yağlamaya yardımcı olur. Bu vizyonunuzu korur ve katarakt ve maküler dejenerasyon gibi kronik hastalıkların riskini azaltır.

 4. Kronik ağrılara yardımcı olur

Romatoid artrit gibi kronik ağrı, örgü alışkanlığı ile rahatlayabilir. Beyniniz manuel aktiviteye odaklanır. Oyalama, ağrıyı önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Ellerinizle böyle hareket egzersizleri yapmak kan dolaşımınızı hızlandıracak ve ağrıyı gidermenin anahtarı olan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

5. Mutluluk Seviyenizi Artırır

Sürekli olarak örgü ören  insanlar daha az endişeli olma eğilimindedir ve bunun yerine daha da mutlu olurlar. Bu aktiviteyi yaparken, beyindeki zihinsel sağlığı destekleyen bir nörotransmitter olan serotonin salgılanır.

6. Stresi kontrol eder

İlk başta zor görünse de, örgü stresli veya endişeli hissetmenize yardımcı olabilecek rahatlatıcı bir terapi yönetimidir. Gerekli teknik ve konsantrasyon, zihninizi negatif olmasına neden olabilecek herhangi bir duyumdan çıkarırken beyni aktif tutmak için yeterlidir.

7. Yaratıcılığı artırır

Örgü sevenler hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirir; hem örgü hem de hayatınızın diğer alanlarında yeni kapılar açılır.

8. Koordinasyonu geliştirir

Örgü projenize karmaşıklık katarsanız, bu zorluk zihinsel yeteneklerinizi, hızınızı ve konsantrasyonunuzu arttırır. Bu Bilgi sizi şaşırtabilir, ancak örgü, motor beceri sorunları olan insanlar için en çok önerilen etkinliklerden biridir.

9. Benlik saygısı artar

Örgü sadece zaman geçirmek için mükemmel bir yol değil, aynı zamanda hedeflere ulaşmak için de bir meydan okumadır.Bir projeyi bitirmek, zaman içinde benlik saygısını artırmanıza yardımcı olabilecek kişisel hedefiniz olabilir.

Bir önceki yazımız olan Paintball Oyna! Adrenalini Hisset ! başlıklı makalemizde adrenalin, enerji ve hobi hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Evde Yapılabilecek Hobiler Arasında Neler Vardır? | wamph.net
  3 ay önce

  […] spor çeşitlerinden evde örgü yapmak ve ya çiçek bakımına kadar oldukça çeşitlilik göstermektedir. Buradaki en temel düşünce […]

  0
  yorum beğen
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ