arama

Örigami ile Kreatif Ön Görünüzü Test Edin.

Origami ile kreatif tasarımlar yapalım.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • Beğen
    Loading...

Origami nedir?

Japon kültüründe en iyi bilinen sanatlardan biri olan Origami, ilk yıllarında çocuklar için eğlenceli, ancak şimdi her yaştan insanın bir hobisi haline geldi. Birçok  özel ve devlet okullarında hem de kurslarda sizin yaratıcık ve el becerisini geliştirmeyi öğreten bu sanat dalı, girdiğinizde kaybolacağınız yepyeni bir dünya demek yanlış olmaz! Peki origami nedir ve nasıl ortaya çıktı, origami türleri nelerdir? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız, sizi hemen içeriğimize götürelim.

Origami’yi kısaca tanımlamamız gerekiyorsa, kağıt katlama sanatını söyleyebiliriz. Japonca oru (katlama) ve kami (kağıt) kelimesinin kombinasyonundan kaynaklanan bu teknik; makas ve tutkal kullanmadan sadece kağıt kullanarak kağıt katlama sanatıdır. Özellikle çocuklarda yaratıcı düşünme ve el becerisi geliştirmek mükemmeldir.Origami nasıl ortaya çıktı?

Origami’nin ortaya çıkışı hakkında kesin bilgilere ulaşılamasa da, kökenlerinin Çin’e dayandığı tahmin edilmektedir. Tabii ki, Çinlilerin kağıt icat eden ilk medeniyet olduğunu düşünürsek, bu bir sürpriz olmamalı.

MÖ 250’de kağıdı bulan Çinliler, kağıdı sadece o dönemde dini törenler ve hediye paketleme için kullandılar. Ancak, kağıdın fiyatı düştükçe origami daha fazla insana ulaşmaya başladı. 17.yüzyılın başında yaşamış insanlar arasında yaygın biçimde kullanılan Origami, en heyecan verici ve eğlence türlerinden biri haline geldi. Aslında, origami ile ilgili ilk kitap 17. yüzyılın sonlarında yayınlandı. Kitabın içeriğinde Origaminin başlagıncından başlayıp o döneme ait kağıtlar ile neler yapılabilecekleri kitabın içinde konu edilmiştir.

1900’lerin başından beri okullarda öğretilmeye başlanan Origami, çocukların matematiksel zekâsının gelişiminde ve hayal kurma becerilerini arttırmada büyük rol oynamıştır. Aynı zamanda, origami yaratıcı düşünceyi geliştirir ve stresi hafifletmeye yardımcı olur. 2.Dünya Savaşı’ndan sonra büyük ilerleme kaydeden Origami sanatı; sadece çocuklar için değil, her yaştan insan için de ilgi alanı haline geldi. Günümüzde bir çok origami sanatı ile ilgili çok fazla kurs, sergi, atölye çalışması ve çeşitli etkinlikler var. Bu etkinliklere katılabilir arkadaş gruplarınız ile tanışabilirsiniz ya da internet üzerinden çeşitli origami yapım aşamalarını izleyerek de kağıt katlama sanatını ögrenebilirsiniz.

Origami’nin faydaları nelerdir?

Çocukların el ve parmak kaslarını ve buna bağlı olarak el-göz koordinasyonunu geliştirir.

Çocuklar; sıradan kağıt parçalarını şekillendirerek, yaşamın en önemli dinamiklerinden biri olan “dönüşüm olgusunu” kolayca içselleştirir.

Origami ile ilgilenen insanların konsantrasyonu artar.

Bu sanatla ilgilenmek, estetik algınızı ve dünya görüşünü değiştirir.

Çocuklara ve yetişkinlere üç boyutta düşünme yeteneği verir.

Bir önceki yazımız olan Örgü Ör | Beynini ZindeTut. başlıklı makalemizde beceri, gelişim ve hobi hakkında bilgiler verilmektedir.

takipçi satın al