arama
takipçi satın al

Satranç oyna! Taşlara Hükmet.

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • Beğen
    Loading...

Satranç Oynamayı Öğrenmek

Satranç, iki kişinin oynayabileceği, 8 × 8 64 kareye sahip bir oyundur, her oyuncunun on altı ve aynı taş parçası vardır. Her oyuncunun parçaları bir kral, bir Kraliçe, iki fil, iki at, iki kale ve 8 piyondan oluşur. Bütün bu taşların farklı hareketleri var. Oyunun amacı, rakibin Şah taşını hareket ettirmesini ve donuklaştırmasını önlemektir. Bu hareketsizlik dışında, Taraflardan biri oyundan çekilebilir veya bazı durumlarda çekilebilir. Bu oyunun uzun bir geçmişi var. 7. yüzyılda ortaya çıktığına inanılan oyun, 19. yüzyılda kurallarıyla son halini alır ve standardize edilir. Bundan sonra, Dünya Şampiyonası zaten başlıyor. 90’lı yılların sonlarında televizyon izleyen ve gazete okuyan herkes tarafından bilinen ünlü bir satranç ustası, Terminatör filmlerinin çok imkansız olmadığını gösterdi. 97’de Kasparov ünlü bilgisayar Deep Blue ile oynadı ve kaybetti. İlk kez bir bilgisayar bir insanı yendi. Daha sonra, bu tür insan-bilgisayar turnuvaları devam etti.

Satranç oynamaya nasıl başlanır? Satranç nasıl Ustalaşır?

Onu toplayıp damgaladıktan sonra işin özüne geri dönelim. Şimdi, hepimizin bildiği gibi, satranç kolay bir oyun değildir. Ama kolay değil diye de sırf bu oyun keyfini yaşayamayacağınız anlamına gelmez. Kimse bugün bir satranç seti satın aldığınızı ve yarın GM olarak karşılaştığınızı söylemiyor. Sabır ve azim ile çok hoş bir hobiniz olacak.

Taşları tanımaya ve hareketlerini öğrenmeye başladığınızda. Bu en önemli nokta. Piyon nasıl gidiyor, atın nasıl hareket ettiğini iyi özetliyor. Bu konuda çeşitli kaynaklar var, bu yüzden size burada nasıl kazanacağınızı ve oynayacağınızı göstermek istedim.

Ana temel hareketler. En passant nedir? Rok nedir?

Sonra basit Şah Mat hareketlerinizi inceleyin. Aptal Mat, Çoban Mat ve temel Mat öğrenin. Şah ve Şah-Vezir ile matı Nasıl Yapılır, Şah ve Şah-Kale ile matı nasıl yapılır. Dediğim gibi, kaynaklar çok fazla. Bu matları ezberledikten sonra, gerisi sizin için çocuk oyuncağıdır.

Oyun oynamayı öğrenmeye başlayın. Farklı taktikler geliştirmek ve rakibini nasıl köşeye sıkıştıracağını öğrenmeyle başlamak gerekir. Yani bir Şah-Vezir matı yapmaya çalışırken, bunu önlemeye çalışacaktır. Bu noktada oyunu yönlendirmek ve onun savunmasını kırmak gerekir.

Açıklıkları iyice öğrenin. İlk birkaç hamle oyunun geleceğini belirler. Bu noktada, ilk hamlede oyunu ana hamlesi olabilir. Amatör oyuncular tarafından kullanılan açıklıklar rakipler arasında kalp tarafından yapılır. Bu arada, ortada farklı bir açıklık koyarsanız, rakibiniz oyununuzu çözmeden önce mat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Örigami ile Kreatif Ön Görünüzü Test Edin. başlıklı makalemizde hobi, kağıt ve kreatif hakkında bilgiler verilmektedir.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ