arama
takipçi satın al

Savunma Sanatı, Dövüş Sporları.

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hüseyin Altınbaş Hüseyin Altınbaş
  • Beğen
    Loading...

Dövüş Sporları

Biz hayatımızda her an bir saldırı karşılaşabilir, kendimizi savunmak zorunda ya da sadece hobi veya hobi amaçlı dövüş sanatları ile uğraşmak isteyebilirsiniz. Dövüş sanatları elimine edilmesi gereken bir konudur, çünkü kendimiz için uygun bir sanat bulamazsak, sıkılmak kaçınılmaz olacaktır. Beni dünyada uygulanan 11 en iyi dövüş sanatları tanıtmak için kendi fikirlerimi tanıtarak başlayalım …

1-Aikido

Aikido, deneyimlerini çeşitli dövüş sanatlarında birleştiren Morihei Ueshiba tarafından yaratıldı. Aikido tüm dünyada dövüş sanatları sıralamasında en düşük sırada yer alıyor ve tercih edilmez. Umarım buradaki yerleşimim bu algıyı biraz değiştirebilir. Aikido’nun ortalama bir dövüş sanatını bilen birine karşı bu kadar etkili olmayacağı yadsınamaz bir gerçektir.

Peki neden Aikido bu sıralamada?

Çünkü Aikido sürekli sinir kontrolü olan ve onu kontrol etmekte zorluk çeken insanlar için çok uygundur. Polis, güvenlik görevlileri veya hapishane gardiyanları, aikido öğrenerek orantısız güçlerini ve enerjilerini kullanmayı ve yönlendirmeyi öğrenebilirler. Bu nedenle, aikidon’un profesyonel koruma sektöründeki yeri önemlidir.

2-Silat

Silat en dövüş sanatları esinlenerek bir dövüş sanatı olarak bu listede 10. sırada yer alır. Bunun nedeni, Silat’ın gerçekten etkili bir savunma sistemi olmasıdır. Silat’ın dans benzeri özellikleri, süper hızlı vuruşlar ve uzuvların dengesi ve imhası gibi özellikleri içeren patlayıcı bir dövüş stili içerir. Silat Güney Doğu Asya’dan bir dövüş sanatıdır ve Endonezya, Brunei, Malezya ve Filipinler’de uygulanmaktadır.

3 – Muay Thai

Sanırım hepimiz Muay Tayland’ı duyduk. Çok yaygın olan bu sistem, kesinlikle en iyi dövüş sanatları sıralamasında yerini almalıdır. Muay Thai veya Thai boks tekme, delme, dirsek ve Diz isabet ile yıkıcı bir sistemdir. MMA savaşçıları için bir eğitim kaynağı olmuştur, o olsun yüksek eğitimden, sokakta kendinizi savunmak için aynı derecede önemlidir.

Not: kendimizi her zaman savunamayız ve eğer silahlı bir saldırganımız varsa, bazen nasıl kaçacağımızı bilmemiz gerektiğini unutmamalıyız.

4-Keyfi Mücadele Yöntemi

Alışılmamış bir dövüş yöntemi olmasına rağmen, dünyanın en iyi dövüş stilleri arasındadır. İspanyol sokak dövüşü tarzı olarak tanımlanan Keysi Justo Duieguez ve Andy Norman adlı iki kişi tarafından oluşturulan bir tarzdır. Bu dövüş tarzı, aynı anda birden fazla rakiple savaşmak için Geliştirilmiş Dinamik bir sanattır. Christopher Nolan’ın efsanevi Batman üçlemesini biliyorsun. Batman karakteri 47 dövüş sanatında ustaca bir karakter olsa da (bu çizgi romanlarda olduğu gibi), Christopher Nolan bu üçlemede Keysi dövüş stili ile tüm sahneleri çekti. Batman’e çok yakışan ve sanatın bir karışımı gibi görünen bu sanat, Batman Begins’te iddialı bir şekilde kendini kanıtlamıştır. Merak edenler için, Batman filminden Keysi’yi içeren sahneleri inceleyebilirsiniz.

5-Wing Chun

Wing Chun, son yıllarda Donnie Yen tarafından oynanan Ip Man filmlerinin başarısı nedeniyle popülerlik kazanmış bir Kung Fu tarzıdır. Wing Chun’un ilginç hikayesi buradan geliyor. Ng Mui adlı yüksek bir rahibe, Shaolin Manastırının saldırıları sırasında her şeyi gözlemledi. Kendi başına isimsiz bir dövüş sanatı geliştirdi. Bu dövüş sanatı sadece kimseye yayılmadan ona kaldı, çünkü köyde Wing Chun adında güzel bir kız vardı. Bu kız, 15 yaşındayken bir köy efendisi olarak kabul edilebilecek biriyle evlenmek zorunda kaldı. Bu durumu gören Ng Mui, kendisini savunmak için ona bu sanatı öğretti. Ve tekniğinden çok etkilenen Ng Mui, bu sanat Wing Chun adını vermek istedi. Şu anda çok ünlü olmayan bu sanat, Ip Man’e kadar bilinmemektedir. Ip Man bu sanatta ustalaştı ve tarihin en iyi savaşçılarından birine (Bruce Lee) öğretti. Wing Chun şüphesiz benim için dövüş sanatları arasında ayrı bir yere sahiptir ve kesinlikle çok etkili olduğu bilinmektedir. Zor bir eğitim süreci ve özveri gerektirir, ancak başarılı olursanız, pişman olmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Son olarak, Wing Chun tamamen kendini savunmak için izin verilen bir sanat olduğu için (başparmakların dövüş duruşunda hafifçe bükülmesinin nedeni, rakibinizin gözlerine kolayca saldırabilmesi ve gözlerini çıkarabilmesidir), resmi yarışmalar yoktur.

6-Jeet Kune Do (JKD)

Jeet Kune Do (JKD) Bruce Lee tarafından icat edildi. IP Man’den Wing Chun’u inceleyen Bruce Lee, daha sonra hepsini karıştırmak ve diğer dövüş sanatlarını öğrendikten sonra kusursuz bir sanat yaratmak istedi. Diğer birçok dövüş sanatından teknikler içeren bu sanat, kesinlikle bu düzeni en iyi sıralamasında hak ediyor. Jkd’nin uzmanı olduğunu iddia etmiyorum, ama Bruce genç yaşta çok trajik bir şekilde öldüğünden beri, JKD’NİN ne olacağını asla bilemeyiz. Ancak şimdilik, JKD’NİN dövüş sanatları ahlakının ve çalışmalarının bir örneği olduğunu kolayca söyleyebiliriz. Çok yaygın olmasa da JKD Türkiye’de bir sanat öğrenmek mümkün.

7-Judo

Judo sport belki de Olimpiyat oyunlarına katılımı nedeniyle en iyi bilinen dövüş sanatlarından biridir. Peki bu sporu kendini savunma için bu kadar iyi yapan nedir? Judo samuray geri gider zengin bir geçmişi vardır. Ama bugün çok katı kurallara sahip modern bir spordur. 2008’den bu yana, çok fazla temel tekniği alarak Judo dünyasını şok eden birçok kural değişikliği oldu. Ancak, spor her zamankinden daha büyük ve kendini savunma için eşsiz bir yolculuk sunuyor. Judo’yu eğitecekseniz, kendini savunma egzersizleri yapmayacağınızı unutmayın, bunun yerine rakibinizi nasıl atacağınızı, boğacağınızı ve kilitleyeceğinizi öğreneceksiniz. Judo’yu eğlenceli bir savunma sistemi yapan detaylardan biri, birisini yere atmanın memnuniyeti olacaktır. Eğer başka bir yerde Judo mat bu olayı denerseniz, ciddi yaralanmalara neden olabilir.

8-Boks

Boks dövüş sanatları ile ilgilenen herkesin neredeyse ilk öğrencisidir. Boksu bu kadar iyi bir dövüş sanatı yapan ayrıntılardan biri, görüşümün çok basit ve temiz olmasıdır. İnsan içgüdüsü ile yön alan ve karışık teknikler ve suşlar içermeden yüksek koşul ve dikkat gerektiren çok etkili bir spordur. Sokakta öğrendiğimiz Uzak Doğu tekniklerini kullanamayız. Bazen yorulmadan hayatta kalmak veya hızlı bir şekilde tehlike bölgesini terk etmek için boks durumuna ihtiyacımız var. Benzer şekilde, basit ve sağlam bir yumruk bazen karışık teknikler yerine hayat kurtarabilir.

9-Brezilya Jiu Jitsu (BJJ)

Brezilya Jiu Jitsu kesinlikle listede belirtilen gerektiğini düşünüyorum bir sanattır. Bire bir dövüşte en etkili sanatlardan biridir. Ne yazık ki, sanatın silahlara veya grup saldırılarına karşı savunma sistemlerinin çok gelişmemiş olması bu sanatın eksiklikleri olarak düşünülebilir. Bjj Judo çocuğu ve neredeyse tamamen yere odaklanmış ve MMA ilk günlerinde kazanmak için birçok kişi tarafından kullanılan stil iken dünyaca ünlü oldu. Sistem çoğunlukla kilitleri ve boğulma teknikleri ile bilinir. BJJ son zamanlarda kendini savunma sanatı yerine bir spor olarak görülmüştür. Bjj, fitness eğitimi, eğlence ve spor için en iyi sanatlardan biridir. Bununla birlikte, bıçak veya silah saldırılarına karşı savunma gibi konulardan yoksundur.

10-karışık dövüş sanatları (MMA)

MMA, patlayıcı indirmeler, saldırılar, boğulma, kol ve bacak kilitleri nedeniyle son 10 yılda küresel bir fenomen haline geldi. MMA sanatı, sokaklarda yürüyen modern gladyatörlerin doğumuna neden oldu. Bu sanatın eğitimi vücut için çok ağır, zor ve darbeli bir eğitim süreci var. Çok meraklı olmasına rağmen, Wing Chun ve Krav Maga ile uğraştım, ama MMA yapmak beni her zaman korkuttu. MMA ile ilgili en iyi şeylerden biri çok kısa sürede becerilerinizi artıracaktır. Sokakta veya halkada çok etkili bir spordur. Olumsuzluklar, bjj’de olduğu gibi bıçak veya silah saldırılarına karşı biraz etkisizdir. Ancak sağlam bir MMA oyuncusuysanız, sokakta oldukça avantajlısınız.

11-Krav Maga

Krav Maga İsrail ordusu (ımı Side-Or) tarafından yaratıldı ve kendini savunmaya meyilli. İsrail ordusunda öğretilen bu çok etkili dövüş sanatı kesinlikle benim favorim. Belki de dünyanın en iyi dövüş sanatı olduğu iddia edilebilir, ama çoğu insan benimle aynı fikirde olduğunu düşünüyorum.”Krav Maga’nın en büyük avantajı, kendinizi silahlardan, sopalardan ve bıçaklardan ayrı olarak savunmayı öğrenmenizdir, ancak diğer sanatlarda olduğu gibi kendinizi savunmayı (sokakta bire bir saldırı) öğrenmeniz dışında. Silahlara karşı tüm savunma tekniklerini, silahsızlandırmayı, saldırmayı ve kilitlemeyi içerir. Sadece eğitmeninizi iyi seçtiğinizden emin olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Pedallara Kuvvet ! başlıklı makalemizde bisiklet, bmx ve hobi hakkında bilgiler verilmektedir.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ