arama

SEO Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

SEO uzmanı nedir? ne iş yapar? SEO (Search Engine Optimization), web sitelerinin arama motorlarında yer edinebilmeleri için uygulamaları gereken yöntemlerin tümüne verilen isimdir.
SEO Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Ecu san
 • Beğen
  Loading...

SEO uzmanı nedir? ne iş yapar? SEO (Search Engine Optimization), web sitelerinin arama motorlarında yer edinebilmeleri için uygulamaları gereken yöntemlerin tümüne verilen isimdir. Türkçe anlamı arama motoru optimizasyonu olan SEO, gün geçtikçe daha da önemli bir durum haline gelmektedir. SEO çalışması yapılmayan web siteleri kolay kolay yükselemezler ve kitlelere ulaşamazlar. Organik ziyaretçinin kaynağı olan arama motorları bu yüzden oldukça önemlidir.

SEO ve Yükselmek

SEO, kolayca yapılan bir şey değildir. Bir sitede SEO çalışması yapılması düşünüldüğünde, bunun uzun ve oldukça zorlu bir süreç olduğunu bilmek gerekir. Bunun yanında SEO çalışmaları hiçbir zaman sona ermez. Sürekli olarak kendine bir şeyler katmaya devam ederek ilerler. Basit SEO çalışmaları herkes tarafından gerekli rehberler incelenerek uygulanabilir. Fakat işler biraz daha detaylandığında bir profesyonele mutlaka ihtiyaç duyulmaktadır. Burada devreye SEO Uzmanları girmektedir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO Uzmanları, arama motorlarında işletmelerin daha ön plana çıkması ve dolayısıyla daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayan çok önemli bir meslektir. SEO Uzmanları sayesinde işletmeler gelirlerini iki katına kadar çıkarabilmektedir. Bunun sebebi SEO uzmanlarının web sitelerini daha çok görünür bir konuma getirmeleri ve organik ziyaretçi erişim sayısını arttırmalarıdır.

SEO uzmanlarının temel çalışma mantığı, hedefteki sitenin anahtar kelimelerinin analizinin yapılıp bu anahtar kelimelerin arama motorlarında (Google, Bing, Yandex vs.) üst sıraya çıkmasını planlamaktır. Örneğin çorap satan bir firmanız mevcutsa ve Google arama motoruna çorap modelleri yazdığınızda en başta sizin siteniz çıksın istiyorsanız başvurmanız gereken kişi bir SEO Uzmanıdır. Çorap modelleri isimli aramanın da ayda 1.000.000 kişi tarafından yapıldığını düşünürsek, sitenizin en başta görüntülenmesi size bu kadar potansiyel müşteri getirecek demektir.

Bunun yanında SEO Uzmanları web sitelerindeki hataları ve problemleri düzeltirler. Temalarınızdaki hataları, site içerisindeki yanlış düzenlemeleri, bozuk link yapılarını, gereksiz backlinkleri ve daha birçok problemi SEO Uzmanları çözebilirler.

Bunun yanında SEO Uzmanları dönemlik değil, uzun süreli çalışırlar. Bir SEO Uzmanı işini birkaç gün içerisinde bitiremez. Bu hizmetler SEO Paketi olarak adlandırılmaktadır ve çoğunlukla illegal yöntemler kullanırlar. Başta da belirttiğimiz gibi SEO uzun bir süreçtir ve SEO Uzmanı da uzun süreli bir çalışandır. Profesyonel bir SEO Uzmanı olabilmek ve bulabilmek oldukça zordur. Bu yüzden bir SEO Uzmanıyla anlaştığınız da sizinle uzun dönem çalışması gerektiğini mutlaka bilin.

Bir önceki yazımız olan Seslendirme Yaparak Para Kazanma başlıklı makalemizde Para Kazan, Para Kazanma ve Seslendirme hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Sosyal Medya Neden Önemli? | Sosyal Medya Önemi | wamph.net
  2 ay önce

  […] medyaları kullanmak, web sitelerinizin SEO’larını artırmanıza da yardımcı […]

  5
  yorum beğen