arama
takipçi satın al

Yağlı Boya Tablo Nasıl Yapılır?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Arinars .
 • Beğen
  Loading...

Bu içeriğimizde sizlere Yağlı Boya Tablo Nasıl Yapılır? konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

1.      Boyalarınızı seçin

Yağlı boya alma işlemini tabloyu yapmaya başlamadan önce tamamlamalısınız. Boya satın alırken bütçe kaynaklarının etkileyiciliğine kapılmadan önce iyi bir analiz yapın. Resminizin sıkıcı ve zor bir hale dönüşmemesi için malzemelerinizin ucuz ve kalitesiz olmaması gerek. Bu yüzden her ne kadar bütçe dostu olsa da kalitesiz ürünlerden kaçınmanız gerekir. Tuvalinizdeki ahengi ve canlılığı artırmak için birkaç lira daha fazla ödeyerek kaliteli ürünler tercih etmelisiniz. Siyah, beyaz, mavi, kırmızı ve sarı renkleri yağlı boya tablolarınızı yapmak için en temel boya renklerdir. Ayrıca beyaz boya satın alırken onu diğerlerinden daha çok kullanacağınızı unutmayın.  Bu yüzden birkaç tane beyaz boya almanız gerekecektir aksi halde resminiz yarım kalır.

2.      Kalan boya malzemelerini tamamlayın

Yağlı boyayı daha basit ve zevkli bir hale dönüştürmek için gereksinim duyabileceğiniz birkaç temel resim malzemeleri vardır. Temel boya fırçaları bu malzemeler arasında en gerekli olanlarıdır. Bu fırçaları seçerken onların kaliteli olmasına ve tutuşunun kolay olmasına dikkat edin. Aynı şekilde fırça uçlarının kaliteli ve çizime uygun bir yapıda olması gerekir. Boyutları farklı olan birkaç fırça alın ve her çeşitten en az bir tane bulundurmaya özen gösterin. Düz ve yuvarlak kıl fırçaları satın alın ancak çok sayıda almak zorunda değilsiniz. Eski bir bez ya da kumaş parçası edinin çünkü fırçalarınızın temizlenmesine ihtiyaç duyacaksınız. Aynı şekilde palet üzerinde yer alan boya lekelerini de temizlemelisiniz. Boyaların karışımı için bütçenize uygun ve kaliteli bir palet edinmeniz gerekir.

3.      Çalışma alanınızı hazırlayın

Çalışma alanınızda tüm malzemeleri eksiksiz bir şekilde bulundurmaya özen gösterin ve sizin için en uygun alanı oluşturun. Bu alanın sizin rahat hareket etmeniz için yeterli genişliğe sahip olması gerekir.

4.      Kaba bir taslak hazırlayın

Tabloyu oluşturmaya başlamadan önce kafanızda bir plan yapın ve bunun genel bir taslağını hazırlayın. Kurşun kalem kullanarak hafif bir taslak meydana getirin ve bunu kağıt ya da tuval üzerinde gerçekleştirin. Özellikle negatif alan kullanımına ve kompozisyona çizim aşamasında özen göstermelisiniz.

5.      Renklerinize karar verin

Tabloda kullanacağınız renklere karar verin ve hangi kısımda en doğru rengin kullanılacağını belirleyin. Bunu yaparken çizdiğiniz taslaktan faydalanın ve bölgelere göre renklendirme konusunda karar kılın. Doğru renklendirme resmin meydana gelmesinde çok önemlidir ve ahengin sağlanması açısından renk uyumuna dikkat edilmelidir.

6.      Resmi yapmaya başlayın

Daha önceden taslak hazırlarken belirlediğiniz bölgelerdeki renkleri uygulamaya başlayın. İnce ve kalın bir şekilde, boyama kısımlarının özelliğine göre uygun bir şekilde boyama yapın.

Kendi bakış açınızı yansıtın ve farklı teknikler kullanın

Yalnızca belli başlı kurallara uyarak değil kendi yorumunuzu katarak tabloyu oluşturun. Klişe görüntüden uzak bir tablo çeşidi ortaya koymak için bakış açınızla hareket edin.

 

 

Bir önceki yazımız olan En İyi 10 Şarkıcı başlıklı makalemizde En İyi Şarkıcı, En İyi Şarkıcılar ve Şarkıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Kar Küresi Nasıl Yapılır? | En Pratik Yöntem! wamph.net
  6 ay önce

  […] öğrenmek ile ilgili bu içeriğimizin yanı sıra; Yağlı Boya Tablo Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi […]

  1
  yorum beğen
 • Bağlama nasıl ve ne kadar sürede öğrenilir? | wamph.net
  6 ay önce

  […] öğrenmek ile ilgili bu içeriğimizin yanı sıra; Yağlı Boya Tablo Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi […]

  1
  yorum beğen
 • Aile İle Beraber Oynanabilecek Kutu Oyunları | wamph.net
  6 ay önce

  […] Yağlı Boya Tablo Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir. jenga […]

  0
  yorum beğen
 • Karantinada İyi Gider: Evde Yapılacak Hobiler | wamph.net
  6 ay önce

  […] Yağlı Boya Tablo Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir. […]

  1
  yorum beğen
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ