arama

Yüzme Öğren.

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hüseyin Altınbaş Hüseyin Altınbaş
  • Beğen
    Loading...

Yüzme Hobisi

Eğlenceli, ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir spor: yüzme. Zihinsel ve fiziksel faydalarına ek olarak, insanların diğer bazı kara sporlarını yapmayı kısıtlayan fiziksel sınırlamaları olan diğer insanlarda kolayca yapabileceği bir spordur. Yüzme söz konusu olduğunda, Olimpik bir havuzda yüzen profesyonel yüzücüleri düşünmemelisiniz. Uygun bir çalışma programı ve bazı temel teknikleri öğrenerek vücudunuzun gücünü ve kaslarınızın gücünü artırabilirsiniz. Yüzmenin ne kadar harika bir spor olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Yüzerken tüm kas gruplarınızın da aynı anda çalıştığını biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız eğer hemen yüzme eğitimleri almaya başlayabilirisiniz.

Yüzmenin Temel Faydaları

Hayat kurtaran tek spordur.

Atletizm ve jimnastik ile 3 temel spordan biridir.

Vücudu sağlıklı ve dinç tutar.

Vücuttaki tüm organların künt olmasını önler.

Suda olduğu için rahatlama hissi verir.

Vücudu aşırı zorlayarak egzersiz nedeniyle ağrıya neden olmaz.

Dayanıklılığınızı ve esnekliğinizi artırır.

Kaslarınızı geliştirir ve denge sağlar. Birçok profesyonel ve amatör sporcu egzersizleri yapar.

Kalbi güçlendirir.

Fiziksel görünümünü değiştirir.

Dolaşımı düzenler. Varis gibi hastalıklarda faydalıdır.

Kilo kontrolü sağlar.

Stres ve gerginliği azaltır.

Eklem iltihabı gibi hastalıklarda önerilen egzersiz türüdür, çünkü eklemleri ve bağları daha az zorlar.

Yüzme haftada 3 gün önerilir. 1 saatlik yüzme ortalama 500 kaloriye mal olur.

Enerji verir.

Kas güçsüzlüğünü tedavi eder.

Yüzme Stilleri (Su Egzersiz Türleri)

Yürüyerek ya da su içinde çalışıyor. Bel seviyesine kadar girilen suda yürümek veya koşu yapmak karadan 2 kat daha dayanıklı olduğundan iyi bir aerobik egzersizdir. Ayrıca, karadaki çalışmalar sırasında meydana gelebilecek kazalar ve yaralanmalar suda %90 oranında azaltılmaktadır.

Boyun seviyesinde 20 dakika veya daha fazla su için yapılacak ritmik aerobik hareketler, tüm vücudu çalıştıran kardiyovasküler sistemi güçlendirir. Hareket ve açılış ve kapanış kolları pedal faydalı olacaktır.

Krawl veya serbestçe yüzebiliyorsanız, 100 metre yüzme ile başlayın. 25 metrelik 4 tur ile 100 metreyi tamamlayın ve turlar arasında 1 dakika dinlenin. Daha sonra bu turları kademeli olarak artırarak durmadan 20 dakika yüzmeyi hedefleyin.

Genel yüzme 420 Cal.

Güçlü Yüzme 650 Cal.

Sırtüstü 550 Cal.

Kurbağa Yüzme 550 Cal.

Kelebek Yüzme 750 Cal.

Tarama Yüzme 750 Cal.

Yüzme Öğrenmenin Vücudumuza Faydaları Nelerdir ?

Düzenli egzersizin insan sağlığına olumlu katkıları vardır. Düzenli egzersiz yapanlarda sigara ve içme alışkanlıkları ve aşırı obezite nadirdir. Gençliğinde ve hamileliğinde spor yapan hamile annelerin gebelik ve erken doğumları gözlenmez. Düzgün yapılan sporlar, tüm yaş gruplarındaki insanlara olumlu katkılar sağlar

Bir önceki yazımız olan Hobi Edinmek Neden Önemli ? başlıklı makalemizde aktivite, eğlence ve hobi hakkında bilgiler verilmektedir.

takipçi satın al